|
제품 상세 정보:
결제 및 배송 조건:
|
| 제품명: | OEM 공장 WS85 화면 모듈: 고 탄력 폴리유레탄 탈수망 패널 | 핵심 단어: | PU 스크린 패널, 탈수 스크린 패널,WS85 |
|---|---|---|---|
| 두께: | 20mm,30mm,40mm | 재료: | 폴리우레탄(PU) |
| 색상: | 주황색, 빨간색, 녹색, 노란색 | 애플리케이션: | 채석장 선별 |
| 판매 유닛: | 단품 | 패키지: | 판지 또는 나무 상자 |
| 강조하다: | oem ws 85 modular screen,oem ws 85 modular screens,elastic ws 85 modular screen |
||
OEM Factory WS85 Screen Module: High-Elastic Polyurethane Dewatering Mesh Panel
1)Description of OEM Factory WS85 Screen Module: High-Elastic Polyurethane Dewatering Mesh Panel
Anti-Blocking Polyurethane Hump Screen Panel
Heavy-Duty WS85 Tension Screen Mesh
2) Key Features & Benefits of OEM Factory WS85 Screen Module: High-Elastic Polyurethane Dewatering Mesh Panel
| ✅ Durability: | 8–10x lifespan vs. steel, anti-abrasion, tear-resistant. |
| ✅ Efficiency: | Self-cleaning, anti-clogging, 30% energy saving. |
| ✅ Customization: | Aperture sizes (0.1–170mm), shapes, modular compatibility. |
| ✅ Certified: | Flame-retardant, non-toxic, ISO-compliant. |
3) Specification of OEM Factory WS85 Screen Module: High-Elastic Polyurethane Dewatering Mesh Panel
| Material | steel frame and polyurethane surface |
| Feature | WS85,Wear-resistant, efficient and easy to install |
| Thickness | 30mm, 40mm, 50mm |
| Opening size | Slot Width 0.1mm – 2.5mm |
| Screen Width | 305mm, 500mm and 515mm, others can be designed. |
| Screen length | 305mm, 610mm, 650mm, 915mm, 1200mm and 1220mm, others can be designed. |
| Connection type | WS85 |
| Application | * Mining: Ideal for grading iron ore, copper, limestone, and granite. * Coal Processing: Efficient dewatering and desliming in coal preparation plants. * Aggregates & Quarries: High-precision screening of sand, gravel, and crushed stone. * Recycling & Waste Management: Separation of construction debris and industrial waste. |
4) Images of Polyurethane Dewatering Screen Panel include:
A close-up of the Polyurethane Dewatering Screen Panel Pin&Legs showing :
![]()
![]()
![]()
![]()
5) Working Processing of Polyurethane Dewatering Screen Panel
![]()
6). Packaging & Logistics: Wooden box package.
![]()
7) Application of Polyurethane Dewatering Screen Panel
![]()
HUATAO Hot-Selling Polyurethane Product List as below:
| Urethane Screen | Tufflex Screen |
| Polyurethane Dewatering Screen Mesh | WS 85 Modular Screen |
| Polyurethane Screen Panels | Rotex Replacement Screens |
| Rubber Screen Panel | Vibrating Screen Mesh |
| Self cleaning Wire Mesh | Shale Shaker Screen |
![]()
담당자: Maple
전화 번호: +86 15103371897
팩스: 86--311-80690567